Az ózon alkalmazása:
A korszerű méhészetben az ózon alkalmazása mára a mindennapi általános gyakorlat része: a mézüzemek műhelyeinek és raktárainak fertőtlenítésére a tárolt lépeknél a viaszmolyok ellen, a méhészeti eszközökön és a környezetben fennmaradó vegyi maradványokban a baktériumtörzsek, spórák, gombák, penész ellen nagy sikerrel alkalmazzák.
A raktárkörnyezet javításában is hatékony módszernek bizonyult: ezáltal kizárható a korábban meglévő szennyeződések tovább fertőzése, valamint igen fontos tényező a tárolás szempontjából a penész, mikroorganizmusok vagy kártékony rovarok terjedésének megakadályozása.
A méhek betegségeiből adódó problémák megoldására segítséget nyújt az ózonos terápia mint megelőző gyógymód, amely elsősorban gondosan fertőtleníti a használati tárgyakat (kaptár, lép, szerszámok, stb.) és az ózon helyes alkalmazása által leküzdhetőkké válnak az esetleges fertőzések és szennyeződések.

Az ózongenerátort a megtisztítandó helyiségben kell elhelyezni. A generátor időzítővel ellátott, így beállítható a gép pontos üzemeltetési ideje. Felszerelhető ellenőrző rendszer is az ózongenerátor be- és kikapcsolására amely jelzi a pillanatnyi ózon-koncentrátum értéket.
Az ózon segít fenntartani a kaptárban a méhek jó egészségi állapotát és növeli a méztermelést is.
Sokkoló fertőtlenítés esetén használjon 5000 mg/h-t előállító ózongenerátort 8 m3 (200x200x200 cm) volumenű helyiség megtisztítására. Egy órán belül eléri a 400 mg/m3 koncentrációt, mely elegendő a súlyos fertőzések felszámolására.
Tartsa tisztán kaptárjait természetes módon, – mérgek és szennyező anyagok használata nélkül.

Az ózon erős oxidáló anyag, amely képes elpusztítani a kártékony rovarokat, mikroorganizmusokat és megszüntetni a szagokat. Helyes alkalmazása lehetővé teszi a kaptárok és a lépek megtisztítását a szennyeződésektől. Megfelelő ózon-kibocsátási szinttel nagyon hatékonynak bizonyult a viaszmolyok, Galleria mellonella (L.) (Lepidoptera: Pyralidae) ellen, melyek a lépet ellepték. A méhek két másik kórokozója, Apis mellifera L. (Hymenoptera: Apidae), az Ascophaera apis (egy gomba, amely költésmeszesedést okoz) és a Paenibacillus larvae (egy baktérium, mely amerikai költésrothadást okoz) is megszüntethető az ózonnal. Hosszabb kibocsátási idővel és nagyobb koncentrátumban alkalmazható.

Az ózon gyorsan felbomlik oxigénné (O2), így nem marad meg a levegőben, a lépek viaszán, a fán és a műanyagon sem. Olaszországban az Egészségügyi Minisztérium az 1996. július-i 24482 jegyzőkönyvvel elismerte az ózont, mint „Természetes környezetfertőtlenítő szert” és 2001. június 26-tól az F.D.A. –az élelmiszereket szabályozó észak-amerikai állami szervezet – is engedélyezte az ózon használatát.
Az ózon továbbá megszünteti a penészesedést, csökkenti a spórák terjedését, valamint gátolja a szagok kialakulását és érlelődését, miközben reagál az illékony vegyületekre, mint az etilén, csökkenti a bakteriális terhelést és az esetleges fertőző növényvédő szereket. Ezáltal nem csak jobb higiéniai körülményeket hoz létre a kezelt környezetben, hanem jobb minőségű termékeket és biztonságos élelmezést is jelent. Az ózon használata egyszerű és biztonságos a kezelők számára, nincs szükség tároló palackokra, hiszen az ózont mindig a generátor termeli bekapcsolt üzemmódban a szükséges mennyiségben; végül nem hagy hulladékanyagot a környezetben, mivel átalakul oxigén molekulává, a vizet oxigénnel dúsítja. Az ózon további tulajdonsága, hogy képes megszüntetni a szagokat, amely sok esetben elsődleges fontosságú.
A napi ütemezésű kezelések elvégezhetők a tárolókban, a kapcsolódó helyiségekben – beleértve a hűtőkamrákat és a műhelyeket – továbbá fertőtlenítő fülkékben amelyeket a méhészetben hoznak létre a lépek és egyéb méhészeti eszközök intenzív és gyors fertőtlenítése végett.

Elért eredmények / gazdaságosság:
Teljes mértékben eltünteti a penészt, amely megtelepedett a helyiség párásabb felületein.
Megszünteti a szagokat (gyakran szúrós vagy bűzös szag).
A kezelt lépeken nem terjedt el semmilyen betegség, míg a kezeletlen lépek súlyos károkat szenvedtek a viaszmoly fertőzés miatt.
Elpusztítja a kártékony rovarokat, legyeket és szúnyogokat.
Egészségesebb környezetet teremt.
Az Ozone Solution Sistem az alábbi cselekvési irányokat követve jelentős előnyöket jelent a méhészetek számára.
1. Az ózonnizáló rendszer alkalmazható tároló helyiségekben, vagy kimondottan hosszú távú (hónapokra) tárolásra szánt tárgyak esetén folyamatos fertőtlenítésnek alávetve kb. 20 mg/m3 ózonkoncentrációval.
2. Az ózongenerátor alkalmazható méhészeti üzemek helyiségeiben a berendezések tisztítására az éjjeli órákban is amikor a kezelő személy távol van.
3. Egy sterilizáló készülékkel a szennyezett tárgyakat, ruhákat és szerszámokat fertőtlenítheti: az ózongenerátorral felszerelt és megfelelően szigetelt fülke jó megoldás mert magas ózonkoncentrációjú közeget biztosít a kezeléshez. Ez lehetővé teszi az azonnali beavatkozást: amikor a méhész azonosítja, hogy a méhállományt fertőzés érte, akkor a fertőzött eszközöket és méhészeti tárgyakat magas ózonkoncentrációjú folyamatos kezelés alá veti. Egy ilyen fertőtlenítés minimum 3 napig tart.
A méhészetekben előforduló patogén eredetű betegségekkel együtt járó problémák súlyos következményekkel járhatnak: akár az egész méh állomány és a közvetlenül hozzá kapcsolódó berendezések ill. eszközök teljes elvesztésével. Ezek hatékony módszerekkel küzdhetőek le, melyek egyben gazdaságosak, környezetbe illőek és a létező kezelésekkel felcserélhetőek vagy kiegészíthetőek a hatásuk fokozására. Más országokban az üzemekben és terepen alkalmazott ózonkezelések tapasztalatai nagyon biztató eredményeket mutatnak. Az ózon tulajdonságai között van egy kiemelkedően fontos: egyetlen élő szervezet sem képes védekezni az ózon ellen mivel az oxidáló szerként az organizmusokra pusztító hatással bír. Tehát a kaptárok és lépek megtisztítása esetén az ózon alkalmazása képes csökkenteni a betegségek terjedését az eszközök raktározása alatt is. Ezáltal nem jön létre a fertőzésveszély, és ha újabb fertőzés alakulna ki, hosszabb idejű kezelés alkalmazása javasolt.

Ez nem csak az eszközök állapotának jó megőrzését jelenti, de megelőzi a lárvák és rovarok elterjedésével járó fertőzéseket, így nem szükséges elpusztítani az állományt, amely nagymértékű költség megtakarítást is jelent.

Az ózon használatával megszüntethető a kaptárokban a betegségek terjedése magas koncentrációjú ózonkezeléssel, lehetővé téve az eszközök megóvását és a betegségek rohamos terjedésének megállítását.

Szerkesztette:

Osváth Ferenc

Méhész/Kutató – fejlesztő mérnök

Budapest, 2018.